Menu

czwartek, 14 maja 2015

Nawiedzony (?) dom w Izbicy

Po ostatnim wpisie na temat moich zainteresowań (KLIK), a także dziwnych zjawiskach, których doświadczyłam, otrzymałam prośby o poruszenie tematu pewnego miejsca. Miejsca, które doskonale znam. Miejsca, o którym ludzie szepczą w całej Polsce, a ja mam je tuż za miedzą...Postanowiłam, że nie będzie to kolejny artykuł na ten temat, w którym to ludzie prześcigają się w domysłach. O "nawiedzonym domu z Izbicy" możecie poczytać w wielu miejscach- prasa, internet, a jakiś czas temu, dom "gościł" ekipę z "Nie do wiary". Nie brakuje tu też "łowców duchów", których straszy chyba jedynie...policja. Możemy poczytać o różnych, mrożących krew w żyłach wydarzeniach, jakie rzekomo dzieją się w domu. Ale ile z nich to prawda? No właśnie. Może redaktorem z Newsweeka nie jestem, ale postanowiłam podejść do sprawy profesjonalnie i porozmawiałam z... rodziną, do której dom należy. Tak, tak...ani Fakt, ani Tygodnik Zamojski, ani żaden inny pseudo redaktor innej medialnej papki, nie miał na tyle oleju w głowie by zapytać o dom osoby bezpośrednio związane z historią. Dziwne. Lepiej wałkować głupoty, które wypisują nawiedzeni na forach internetowych. Łatwiej, prawda? 

Dlatego zebrałam wszystko do kupy, zrobiłam fotki- za zgodą właściciela (sic! inni nie pytają) i dziś spróbuję opowiedzieć Wam historię. Prawdziwą historię. Na wstępie wyjaśnię jakie jest moje stanowisko w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych. Otóż wierzę, że istnieją, że ludzki umysł nie jest w stanie pojąć wszystkiego, co dzieje się wokół nas. Nie wierzę natomiast we wszystkie głupoty, które ludzie opowiadają. Na początku staram się wytłumaczyć racjonalnie dane zjawisko, a dopiero po wykluczeniu wszelkich logicznych argumentów, zaczynam analizować wszelkie anomalie. 


Najpierw wymienię historie, bajki i fakty, o których ludzie plotkują.
 1. Krew cieknąca ze ścian.
 2. Płacz dziecka dobiegający z domu.
 3. Dudniące szyby, jakby ktoś walił w nie pięścią, dziwne dźwięki.
 4. Święte obrazki w oknach, które mają odganiać duchy.
 5. Nikt nie chce kupić nawiedzonego domu.
 6. Jeśli pojawi się jakiś kupiec, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach np. w wypadku drogowym.
 7. Samoistnie poruszające się przedmioty
 8. Anomalie temperaturowe.
 9. Zjawa w oknie.
 10. Pojawiające się i znikające w krótkim czasie firanki, przemieszczanie obrazów na oknach.
 11. Okoliczni mieszkańcy potwierdzają dziwne historie związane z domem.
 12. Dom stoi w miejscu kaźni Żydów, na cmentarzu.
A teraz małe wyjaśnienia.
 1. Nigdy, z żadnej ściany nie ciekła żadna krew, ani nawet farba. Ewentualnie ktoś mógł chlapnąć po ścianie ketchupem. Nie zdarza Wam się? Bo mi tak.
 2. Płacz dziecka...niby w fundamentach zostało zamurowane dziecko, ponoć 4 letni chłopczyk. Druga wersja jest taka, że matka zamordowała trójkę dzieci, których płacz słychać do dziś. Najciekawsze jest to, że z tą trójką "zamordowanych" dzieci chodziłam do szkoły. Cała trójka była i jest jak najbardziej żywa i życzę im stu lat w zdrowiu. W okolicach mieszkam od lat, myślicie, że gdyby ktoś zamordował dzieci nie byłoby o tym głośno? No raczej- wioski trzeszczałyby od plotek. A o morderstwach w studniach, domu, fundamentach dowiedziałam się z internetu. 
 3. Szyby...no cóż coś mogło stukać. Niezamieszkały dom ma swoje odgłosy i to jest fakt. Czy takie odgłosy to niezaprzeczalny dowód na duchy w środku? A przeciągi? A konstrukcja domu? A fakt, że mogło w środku zamieszkać jakieś zwierze? Choćby łasica. 
 4. Święte obrazki stały jeszcze do niedawna. Od pewnego czasu już ich nie ma. Właściciel wymienił okna, stara się dbać o dom, tak jak jest to możliwe, mimo, że od lat nie mieszka w Polsce. Obrazki wcale nie miały służyć straszeniu duchów. Według starych praktyk święty obrazek w oknie miał za zadanie odganiać "zło". "Zło" nie znaczy duch, a na przykład burze, tak by pioruny nie uderzyły w dom. W tym celu ustawiano też zapalone gromnice, ale skoro ktoś na stałe nie mieszka w domu, to logiczne, że nikt nie będzie stawiał w oknie zapalonej świecy. Stały więc obrazy. Żadne czary. 
 5. Zacznijmy od tego, że dom NIGDY nie był (i prawdopodobnie nie będzie) na sprzedaż. Mimo, że w internecie krążą plotki, że rzekomo dom miał być wystawiony za 6 tysięcy złotych, ale chętnych nie było. B z d u r y.
 6. Potencjalni kupcy byli, ale dom nie był na sprzedaż. W związku z tym nikt nie ucierpiał. Ja o niczym takim nie słyszałam. 
 7. Nic nie latało po domu. Chyba, że weźmiemy pod uwagę poruszające się od przeciągu firanki.
 8. U mnie w piwnicy jest chłodno, na parterze ciepło, na poddaszu gorąco, na strychu upalnie. Takie same zjawiska możemy zaobserwować w "nawiedzonym domu" i w milionach innych mieszkań.
 9. Cóż zjaw tam nigdy nie widziałam, a dom mijałam setki, a nawet tysiące razy. Być może ktoś widział właściciela, lub jego rodzinę? A może nocni "łowcy duchów"? To możliwe.
 10. Tutaj też, tak jak w punkcie wyżej. Serio- to nie są żadne czary.
 11. Otóż kiedy gromadziłam materiały do postu, przeprowadziłam kilkanaście rozmów z mieszkańcami. Żaden nie potwierdza historyjek. Jedynie co mówią mieszkańcy to, że coś tam widzieli w telewizji, ktoś coś mówił, gdzieś w internecie było napisane...Osobiście nic o zjawach nie wiedzą. Zaskakujące, że w Szczecinie trąbią o morderstwach i duchach, a najbliżsi sąsiedzi robią wielkie oczy, kiedy im o tym mówię. 
 12. Kirkut, czyli cmentarz żydowski znajduje się w odległości 400 metrów od domu. Sprawdzałam co do metra. To prawda, że Izbica ma bogatą i tragiczną historię, ale w miejscu gdzie stoi dom, przed wojną, podczas wojny i po niej były zwykłe pola. Być może ktoś zginął w bliskich okolicach, ale sąsiedzi nie mają duchów mimo, że mieszkają metr od tego domu. Zresztą- cały nasz kraj, brzydko mówiąc, na trupach stoi. 


To jest naprawdę ogromny skrót. Historie mnożą się jak grzyby po deszczu. Każda kolejna ciekawsza i mroczniejsza od poprzedniej i coraz bardziej nieprawdziwa.


Dom jak dom, prawda? Typowy budynek z lat 70 i 80. Plotki zaskakująco szybko krążą. Ktoś powiedział, że dom jest nawiedzony i tak zostało, co było na rękę właścicielowi, bo nikt domem się nie interesował, kiedy z rodziną przeprowadził się do Niemiec. Niestety plotka zaczęła żyć własnym życiem i zamiast złomiarzy pojawili się łowcy duchów.  Kiedyś mój kolega pomagał przy remoncie ganku, zapytałam go czy działo się coś niezwykłego. Powiedział, że z dziwnych rzeczy to flaszka skończyła się zaskakująco szybko i nie było komu iść po drugą. Bywa. Okolice znam jak własną kieszeń, nie raz i nie dwa wagarowało się w pobliżu, chociaż lepszym miejscem był, nigdy nie wykończony, ośrodek zdrowia ;) Właściciel przynajmniej raz w roku przyjeżdża i robi porządki. Wymienił okna, dom nie jest "zapuszczony".  Ale w każdej bajce jest ziarno prawdy...

Rozmawiałam z A.- synem właściciela. Nie chciałam poruszać tematów rodzinnych, nie jestem pismakiem z Faktu, więc nie liczcie na bujdy i ckliwe historie. Usłyszałam, że "pewne dziwne rzeczy się tam działy... jednak nie wyglądało to jak w horrorach ;p. Czy na żyłach wodnych - nie wiem, prawdopodobnie jego (...) chcieli bardzo, żeby ten dom był wykończony i im więcej go "wykańczano" tym mniej dziwnych rzeczy, się działo, wiec trudno mi stwierdzić jednoznacznie.(...)ja jeszcze pod uwagę bym wziął, fakt, że w momencie kiedy dom był niewykończony, mogła w grę wchodzić fizyka, (ciąg powietrza w pomieszczeniach nieszczelnych) ale były też przypadki, że mimo iż na zewnątrz nie było wiatru to na strychu (bo mieliśmy takie rury cienkie jak to do połączenia kaloryferów się montuje) i one strasznie waliły o siebie, a jak się weszło na strych to przestały... więc nie wiem....ale właśnie z czasem jak się dom więcej wykańczało takich dziwnych rzeczy było mniej ... więc mogło to mieć związek z tym co na początku napisałem, nigdy nie czytałem historyjek o tym domu ani w gazecie, ani nigdzie... jak człowiek nie wie to sobie sam coś wyobrazi ;p a co do krwi i dzieci topionych to trochę przesada hehe ;D (...) hehe z tymi dziwacznymi historiami od ludzi z drugiego końca polski jest dosłownie jak z głuchym telefonem z dzieciństwa im więcej ludzi (im dłuższy) tym zabawniejsze są efekty końcowe ;d"

"(...) Właśnie pytając sie siostry też mi wspomniała, że będąc młodzi mogliśmy sobie dużo rzeczy "wkręcać". Chociaż na początku, właśnie jak dom był mniej wykończony, to były to zjawiska bardziej nasilone w stylu stukanie rur o siebie ( były to rury ok. 2 calowe do obiegu ogrzewania cieplnego luźno ułożone na drewnianych belkach ) na dole jak kiedyś były drzwi takie mocne dębowe wejściowe, nocą było słychać głośne walenie jak gdyby ktoś nimi trzaskał w długich odstępach czasowych, nawet przez kilka godzin. Normalnie dało je się lekko zamknąć, bez problemu i mocnego zatrzaskiwania (jak to bywa w starych konstrukcjach) to były takie typowe zjawiska, też zakładano, że może być żyła wodna pod tym budynkiem, ale nie zbadano tego dotychczas. Z czasem im więcej się budynek wykańczało, tym mniej takich zjawisk. (...) "

"Jakoś nigdy nie wspominałem tych dziwnych historii, ani nigdzie nikt nie zapisywał ich, więc więcej nie pamiętam, a rozpamiętywać nie mam ochoty ;p Mogę dodać, że jak we trójkę tam z rodzicami przebywaliśmy, w tym domu , to czasem sami próbowaliśmy przeprowadzać śledztwa na własną rękę, takie eksperymenty ;p więc były to też takie momenty grozy przygodowe :P"

Emotikon smile " (...) no więc o strasznym domu to tyle, a jak ludzie gadają głupoty- niech gadają (...). Ja nikomu z moich nowo poznanych kolegów, przyjaciół nigdy nie mówiłem w jakim domu mieszkałem. Tez nie interesuję się tym, co ludzie o tym mówią, może jakby mieli mniej czasu, to nie mieli by tyle czasu na plotkowanie. tyczy się to każdej dziedziny, nie tylko tej konkretnej sytuacji. Emotikon smile Ale ogólnie ludzie myślę boją się takich opuszczonych domów i myślę, ze być może też z tego taka historia, chociaż tam trochę dalej, tez jest opuszczony dom i takich rzeczy nie gadają, to nie wiem."
Emotikon smile no więc o strasznym domu to tyle a jak ludzie gadają głupoty niech gadają lepiej dla nas może hotel się tam otworzy z ciekawą historyjką i pod intrygującą nazwą więc jak ludzie tak opowiadają niech mówią. Ja nikomu z moich nowopoznanych kolegów, przyjaciół nigdy nie mowiłem w jakim domu mieszkałem. tez nie interesuję się tym co ludzie o tym mówią, może jakby mieli mniej czasu to nie mieli by tyle czasu na plotkowanie. tyczy sie to w każdej dziedzinie, nie tylko tej konkretnej sytuacji. Emotikon smi
I jak mogę podsumować tę całą historię? Ciężko zrobić to w kilku słowach. Większość opowieści, o których słyszeliście, czytaliście lub przeczytacie, to bujda na kółkach. Myślę, że A. świetnie i trafnie to podsumował. Jeśli chodzi o zjawiska nadprzyrodzone w tym miejscu, być może jest coś na rzeczy, ale nikt nigdy tego nie badał. A pismaki z gazet i bajkopisarze z TVN poszli na łatwiznę i powtarzali plotki. Dziennikarstwo na najwyższym poziomie... doprawdy. Nikt niczego nigdy tu nie badał, ale mam nadzieję, że pojawi się jakiś uczciwy "badacz", który nie będzie miał na uwadze tzw. fejmu, a wyjaśnienie zjawisk, których jednoznacznie nie może wyjaśnić zwykły zjadacz chleba.  Może jakiś radiesteta? Ale nie żaden magik, czy opłacony Kossakowski, tylko osoba wiarygodna. Na to liczę. 

31 komentarzy

 1. ciekawa notka. od razu przypomniał mi się nawiedzony dom na chełmskiej w krakowie. nawet z wyglądu są podobne.
  swego czasu mocno się zastanawiałam, jak to jest z tymi nawiedzonymi domami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a mi się skojarzyła ruina przy ul. Kosocickiej/skrzyżowanie z Wielicką :-)

   Usuń
  2. Nie znam za bardzo Krakowa, byłam zaledwie ze 2-3 razy i kilka razy przelotem, ale o tym na Chełmskiej gdzieś już czytałam, o tym na skrzyżowaniu chyba nie :)

   Usuń
 2. Dobra robota Pudernico! Myślę, że wiele historii o nawiedzonych domach opiera się na takich samych zasadach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:)
   Też wydaje mi się, że większość dziwnych historii to ludzki wytwór, ale jak wiadomo nie zawsze lub nie w całości....

   Usuń
 3. :) jak byłam dzieckiem to zawsze przejeżdżając patrzyłam na te obrazy w oknie. Słyszałam mnóstwo plotek, że tam były różne ekipy i nikt nie wytrzymał nocy tam- zawsze były jakieś dzikie dźwięki i ludzie uciekali ;p A jeszcze tak z ciekawości zapytam- wiesz dlaczego rodzina nie chce sprzedać tego domu? Chcą kiedyś powrócić? Zostawić dom dla dzieci? Podejrzewam, że gdyby dom był na stałe zamieszkały, wokół unosiłby się hałas, ruch, kwiatuszki itp. to już nikt by takich plotek nie rozsiewał ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, dom będzie należał do dzieci :)

   Usuń
 4. Moja babcia mieszka praktycznie obok :P Słyszałam, że straszy, że byli kupcy, właściwie praktycznie wszystko to, co opisałaś, jedynie o tych zabitych dzieciach nie słyszałam:D mama mi mówiła, że tam właśnie te obrazy wystawili, bo chronią dom przed burzami itp - czyli tak, jak mówisz. Nie wiem skąd mama wiedziała, ale może z nimi rozmawiała, czy coś, może sąsiedzi mówili. A poza tym, to przynajmniej właśnie mieli ileś czasu spokoju, bo kto by łaził po nawiedzonych domach :PPP no póki ci łowcy duchów nie przyjechali :P - a ja myślałam, ze to ściema, że byli, a tu proszę:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam co jakiś czas jacyś gówniarze duchów szukają, policja ich gania ;)

   Usuń
 5. aaaa zapomniałam - mój dom też jest nawiedzony - ostatnio sam się komputer uruchomił :OOOOO

  ;))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby mi się sama zmywarka chciała ładować...

   Usuń
 6. Hehe, nigdy wcześniej nie słyszałam o tym 'nawiedzonym domu', ale uśmiałam się okropnie czytając fałszywe artykuły o nim xD
  Jpd, nie wiem czy śmiać się czy płakać nad ludzką głupotą... xD
  Muszę przyznać, że to na prawdę ciekawe skąd ludzie wzięli aż tyle historyjek wyssanych z palca :D
  Dobrze, że ta rodzina się tym nie przejmuje, bo aż mi żal ich, że takie bujdy o nich krążą.
  Pozdrawiam, Keira.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bajki, bajeczki i troszeczkę prawdy, a ludzie lubią pikantne historie, więc sobie doprawiają ;)
   Wpisz w google "nawiedzony dom w Izbicy" lepszych głupot nie czytałam, szczególnie Kafeteria powala ;)

   Usuń
 7. Ja nigdy nie słyszałam o tym domu, nawet nie wiem w którym miejscu stoi... Słyszałam za to o jakimś nawiedzonym domu w Świdniku, którego od kilku lat nikt nie chce kupić :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Świdniku też słyszałam, mam dziwne zainteresowania ;)
   Dom stoi przy krajowej 17, na trasie Lublin-Zamość, około 400 m przed Izbicą, po lewej stronie (jadąc w stronę Zamościa). Mam nadzieje, że nie wybierasz się tam z odkurzaczem, w którego chcesz złapać duszka? ;)

   Usuń
 8. nie słyszałam o tym domu, ale postem zdecydowanie uderzyłaś w moje gusta. lubię takie mroczne historyjki i w sumie szkoda, że nie ma na ścianach krwi i nie słychać płaczu dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem czy szkoda hehe wiesz ile by było kłopotu z ciągłym malowaniem :D

   Usuń
 9. Czy to chodzi o Izbice Kujawska?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie, Izbica, woj. lubelskie, na trasie Lublin- Zamość :)

   Usuń
 10. Często jeżdżę koło tego domu, historii słyszałam wiele.. Pamiętam, że rzeczywiście kiedyś w oknach stały obrazy. Raz zdarzyło się, że widziałam w oknie dziecko-przeszły mnie Mega ciarki, jednak po chwili pomyslalam, że po prostu ktoś tam był i tyle ;-) Poza tym niemal zawsze jak tamtędy przejeżdżam czuję takie chwilowe "zwolnienie" jakby dom mówił do mnie "popatrz tu jestem" ;-) ale zapewne to tylko jakieś dziwne "fazy", które dzieją się w mojej wyobraźni. Co do programów w tv odnośnie tego domu-oglądałam kiedyś jakiś (nie pamiętam jajki) w którym ponoć ktoś badał"podłoże" całej działki i wybadal, że znajdują się na niej 3 groby. Ile w tym prawdy nie wiem ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowiek mając świadomość jaki to dom, podświadomie lubi sobie dodawać efekty specjalne ;)
   Może się znajdują, musze poszukać tego programu, nie pamiętasz co to było? Ale z tego co się dowiedziałam od A. to żadnych badań nikt nie robił ;)

   Usuń
 11. Właśnie niestety nie pamiętam, było to pewnie ponad 5 lat temu :-P może to tylko taki pic na wodę z tymi badaniami

  OdpowiedzUsuń
 12. Pochodzę z Krasnegostawu i jak byłam mała to właśnie słyszałam o tym dziecku zamurowanym i nie ukrywam ze się wtedy bałam, do czasu kiedy mama powiedziała mi jak jest "na prawde" czyli historia zbliżona do twojej.
  Tylko "u mamy" było tak : był sobie człowiek który umarł i zostawił dom dwójce dzieci ale ze rodzeństwo się nie lubiło wiec nie chciało razem mieszkać a ze dom był po ojcu to nie chcieli go sprzedawać i SAMI wymyślili ta historie z nawiedzeniem właśnie po to aby w domu nie zaczęli mieszkać bezdomni i uzadzac sobie imprezy młodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mama miała troszkę racji, z tym, że tam więcej rodzinnej historii jeszcze siedzi. Nie chciałam jednak poruszać tematów rodzinnych, bo uważam, że nie powinnam pisać o tak intymnych sprawach :)

   Usuń
 13. Był też program w uwadze ale to było jak byłam 1-2 klasa wiec jakieś 13 lat temu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tego nie widziałam akurat :) Albo nie pamiętam...

   Usuń
 14. Ja lepsze słyszałam opowieści o tym domu. Ze właściciel wybudował bunkier w piwnicy tego domu. Ze ekipa wylala mnóstwo ton betonu do tego a to tylko po to że jak będzie koniec świata to ten Pan przyjedzie z Niemiec i sie tam ukryje i jako jedyny przezyje....masakra co to ludzie wymyślają heheh bujdy na resorach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha to już szczyt :D
   Bunkier w piwnicy i lotnisko dla rakiet kosmicznych na dachu ;)

   Usuń
 15. Ciekawa historia, intrygująca jednak to ciekawe że tak jak tez napomnialas na końcu postu że do każdego opuszczonego budynku ludzie nie dorabiają takich historii. Żal tylko właścicieli że muszą żyć z tymi plotkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściciele mieszkają setki kilometrów stąd i niekoniecznie wsiąkają w te bajki ;)

   Usuń

Szablon by: Panna Vejjs.